H. P. Lovecraft

12/11/2010 · 0 comments

Howard Philips Lovecraft.Howard Phillips Lovecraft urodził się 20 sierpnia 1890 roku w swym rodzinnym domu przy Angell Street w Providence. Uznawany za klasyka literatury grozy i twórcę tzw. ”horroru kosmicznego”.

Od najmłodszych lat wykazywał nieprzeciętne zdolności, fascynowała go nauka i opowieści. W wieku lat dwóch recytował poezje, w wieku trzech płynnie czytał, a pisał w szóstym roku życia. Jako dziecko wykazywał wielkie zainteresowanie mitologią i starymi legendami. Fascynacja Arabią zaowocowała przydomkiem, który nadał sobie w wieku pięciu lat – Abdul Alhazred, a który potem pojawiał się w jego twórczości wielokrotnie jako imię autora przerażającego „Necronomicomu”. Natomiast zainteresowanie antyczną Grecją pchnęło go ku pierwszym próbom poetyckim („The Poem of Ulysses” z 1987 roku jest najwcześniejszym ocalałym fragmentem jego twórczości).

Jego największym autorytetem i nauczycielem w młodości był jego dziadek (bogaty właściciel fabryki). Wiele czasu spędzał u niego, zwłaszcza po śmierci ojca 19 czerwca 1898, czytając jego książki i to za jego pośrednictwem poznał weird fiction, która, jak się później okazało, lietracki gatunek, który stał się głównym polem jego twórczości. Po jego śmierci myślał o samobójstwie, zniszczył rękopisy, ale zdecydował się żyć dalej (przez głód wiedzy, uważał, że nie może odejść bez znajomości tak wielu zagadnień). Pasjonowała go wtedy astronomia i chemia.

Niestety w 1908 roku HPL przerwał edukację z powodu złego stanu zdrowia. To, oraz fakt, że nie został przyjęty na Brown University, było źródłem kompleksów. Wyraz tego dawał niejednokrotnie w listach do przyjaciół. Z powodu owych zdarzeń Lovecraft, prócz astronomicznych obserwacji i pisania wierszy, nie robił praktycznie nic wartościowego.

Zainteresowania jego zaowocowały pierwszymi publikacjami w lokalnej prasie. Napisał wtedy m.in. na zamówienie znienawidzonego przez siebie „Reanimatora”, na podstawie którego w latach 70. nakręcono komedię (sam również uważał to opowiadanie za parodię). W końcu został zauważony i jego opowiadania zaczęły ukazywać się w magazynie publikujących horrory i science fiction, Weird Tales. Z tego okresu pochodzą tez jego pierwsze utwory, jak „Grobiec” czy „Dagon”. Literackie wzorce stanowili dla niego: Edgar Allan Poe, Algernon Blackwood czy Lord Dunsary.

Kolejne lata przyniosły nowe dramatyczne chwile. 24 maja 1921 roku zmarła matka Lovecrafta. Pozbierawszy sie po jej śmierci poznał Sonię Haft Greene – rosyjską żydówkę – która stała się najważniejszą osobą jego życia na kilka następnych lat. Przeprowadził się wówczas (zresztą ku niezadowoleniu swoich ciotek) do Nowego Jorku. Tu jednak spotkały go dalsze nieszczęścia, jak bankructwo sklepu, który prowadziła jego żona, co doprowadziło pisarza ją do nerwowego załamania i zmusiło do pobytu w sanatorium w New Jersey. Lovecraft odrzucił wóczas intratną ofertę redagowania magazynu Weird Tales.

W 1923 roku Sonia podjęła nową prace w Cleveland, a pisarz zmuszony został do przeprowadzki w nieciekawą część Brooklynu zwaną Red Hook. Niechęć do miasta w, którym mieszkał oraz nostalgia za Nową Anglią znalazły ujście w jego rolizcznych opowiadaniach, jak chociażby w „Koszmar z Red Hook”. Trzy lata później, w 1926 r., autor powrócił do rodzinnego Providence, a po kolejnych trzech latach lata rozwiódł z Sonią. W tym czasie powstały jego najbardziej znane utwory jak: „Zew Cthulhu” (1926), „W górach szaleństwa” (1931) i inne, zaliczane do tzw. ”Mitów Cthulhu” (samą nazwę wymyślił późniejszy wydawca, August Derleth), na przykład: „W Poszukiwaniu Nieznanego Kadath”, „Nyarlathothep”, „Koszmar w Dunwich”.

W życiu prywatnym stronił od ludzi. Lubił wieczorem przechadzać się po mieście; czasem spacerował po cmentarzu. Przyjaciół miał wśród innych autorów, z którymi utrzymywał kontak dzięki prowadzonej korespondencji listownej. Zaliczali się do nich m.in.: Roberta E. Howarda (którego przeżył samobójcza śmierć w roku 1936), autora książek i opowiadań o Conanie Barbarzyńcy i Roberta Blocha, który napisał „Psychozę”, na podstawie której Alfred Hitchock nakręcił później swój głośny film. Pomógł wypromować kilku młodych autorów między innymi: Augusta Derleth’a, Donalda Wandrei, Roberta Bloch’a i Fritza Leiber’a.

Był abstynentem i zagorzałym ateistą. Bardzo lubił koty.

W roku 1932 zmarła ciotka Lovecrafta, a on sam wraz z drugą ciotką zmuszony był przeprowadzić się do gorszego mieszkania. Twórczość z jego ostatnich lat była wyjątkowo skomplikowana i ciężko było mu ją gdziekolwiek sprzedać. Stan zdrowia Lovecrafta uległ znacznemu pogorszeniu. Ból powodowany przez raka jelit stawał się nie do zniesienia. Ostatecznie 10 marca 1937 przewieziony został do szpitala, gdzie przeżywając w ostatnie dni prawdziwe męczarnie zmarł pięć dni później. Pogrzeb odbył się 18 marca na na cmentarzu Swan Point.

Pamięć o pisarzu przetrwała głównie dzięki jego oddanym przyjaciołom i korespondentom. August Derleth i Donald Wandrei założyli wydawnictwo Arkham House. Choć za życia HPL nie doczekał się żadnej publikacji książki swego autorstwa, to po śmierci wydawany jest na całym świecie, tłumaczony na dziesiątki języków. Prawdziwą popularność zyskał po śmierci w latach 50 i 70, jest źródłem wielu inspiracji, jego Necronomicon pojawił się w niezliczonej liczbie innych powieści i filmach, dwa utwory słynnej Metallicy dotyczą mitów Cthulhu. Szkoda, że nie był należycie doceniany za życia. Do dziś jest natchnieniem pisarzy (w tym również polskich), filmowców, twórców gier komputerowych, fabularnych i innych. Niedoceniany za życia po śmierci znalazł niszę, w której realizować mogą się jego wizje.

*** B I O G R A F I E   L O V E C R A F T A ***

Lovecraft - biografia.H.P. Lovecraft. Biografia
S.T. Joshi

Zysk i S-ka, 2010
tłum.: Mateusz Kopacz
stron: 1180

Gdzie kupić? »

książka.H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu
Michel Houellebecq

Wydawnictwo WAB, 2007
tłum.: Jacek Giszczak
stron: 136

Gdzie kupić? »

Zobacz też: Bibliografiaksiążki autorstwa H. P. Lovecrafta.

Leave a Comment