Yacht charter Croatia

„Nokturny” – straszą nie tylko nocą

by maynard on 09/10/2010 · 0 comments

Post image for „Nokturny” – straszą nie tylko nocą

Scheda po Lovecrafcie rozległa jest niczym ocean snów (a raczej koszmarów), w którym rozliczni autorzy nurkują i taplają się, podobni hybrydycznym rasom z Innsmouth. Zacząłem iście horrorowo bo o horrorach będzie tu mowa, a raczej o zgrabnym tomiku kontynuatora myśli Mistrza H.P.L - Johna Connolly’ego.

„Nokturny” , wydane przez C&T w serii „biblioteka grozy”, to zestaw piętnastu doskonałych opowiadań grozy w których autor pokazał swój krwisty, literacki pazur a’la Freddy z ulicy Wiązów. Historie napisane przez Connoll’ego utrzymane są w różnych stylach i stanowią nawiązanie do wielu gatunków literackich, wśród których królują gothic i lovecraftian horrors.

Tematyka również miło zaskakuje. Autor sięgnął do takich archetypów strachu i zła jak: demoniczni klauni, duchy, demony, pradawne kulty oraz tak nietypowe toposy powieści grozy jak np. folklor, kowboje czy szkoła z internatem, gdzie dyrektorem jest profesor Lovecraft a nauczycielami: Poe i Dickens. Dzięki Connolly’emu przestraszyć nas może również małpka z kałamarza oraz wiekowa, angielska plaża. Ups! Zaczynam rymować, więc najwyższa pora kończyć i ponękać koszmarami kilku nieświadomych śmiertelników, bo z wprawy wyjdę i poetą jeszcze zostanę

Na koniec: Nie ma tutaj opowiadań nieudanych, więc tym razem listy best of nie będzie.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: