Yog-Sothoth – spiritus omnipotentis

Hmm… Naprawdę nie wiem jak zacząć opis tej postaci, ponieważ wiem o niej mniej więcej tyle co nic. Yog-Sothoth, bo o nim właśnie mowa, pojawia się bowiem w kilku opowiadaniach ojczulka Lovecrafta oraz w prawie każdym nawiązaniu do twórczości owego pisarza, niestety brak w nich jakiejkolwiek szczegółowej charakterystyki owego jegomościa.

Yog-Sothoth jest z pozoru kosmicznym bytem który swą omnipotencją dorównuje Starotestamentowemu Bogu-Stwórcy. Potrafi naginać czas i przestrzeń oraz posiada bezgraniczną wiedzę oraz odczuwa ciągle, idącą z nią w parze, chorobliwą rządzę władzy. Wygląd Yog-Sothotha jest dziwniejszy od osławionych Chupacabry i Potwora z Loch Ness razem wziętych. Niestety jego opisy to książkowy przykład wybujałej fantazji oraz pisarskiej niekonsekwencji. W kilku opowiadaniach jest on przedstawiony jako wielki kosmiczny wąż, w innych jako opalizujące świecące kule, gdzie indziej znów jako czarny byt o niezliczonej liczbie macek i odnóży.

Imię naszego bohatera można z kolei parafrazować jako: „Klucz i Brama” lub „Czyhający w progu”. Takim właśnie mianem nazwał Yog-Sothotha August Derleth w swym opowiadaniu pod tym samym tytułem. Nasz kochany Y-S występuje również w powieści Grahama Mastertona „Drapieżcy” oraz jest o nim wzmianka w „Sklepiku z marzeniami” Stephena Kinga.  W „Narrenturm” Andrzeja Sapkowskiego, Reynevan znajduje wśród licznych ksiąg czarnoksięskich tajemniczą Liber Yog-Sothothis, czyli nomen-omen, fikcyjne kompendium wiedzy o naszym bohaterze.

Osobiście do gościa nic nie mam, prawie się nie znamy. Kosmiczne ścieżki raczej nie krzyżują się z podwodnymi otchłaniami więc staramy się sobie nie wchodzić w drogę. Jest on członkiem bufoniastej kasty Bogów Zewnętrznych, czyli arystokracji wśród arystokracji. Miedzy nami mówiąc, niby taki Yog-Sothoth potężny ale to o MNIE piszą piosenki i wymyślają gry.

No comments…

Ha!

Podziel się na:
  • Facebook
  • Blip
  • Śledzik
  • Gadu-Gadu Live
  • Wykop
  • Twitter

Podobne wpisy:

  1. Tsathoggua czyli syn dwóch ojców
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bestiariusz i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>